1. תמיד תפילה טובה: התפילה משפיעה לטוב ופותחת שערי ברכה והצלחה בכל. התפלל למציאת בן הזוג, התפילה מתאימה גם כשיש זמן "ריק" מהצעות, וגם בדרך להיכרות או לפגישה.

 

2. אין ייאוש בעולם כלל: אם לפעמים אתה מעוניין והצד השני מסרב, ולפעמים הצד השני מעוניין ואתה מסרב, זה סימן טוב, שאתה נורמאלי. המשך עד ששני הצדדים יהיו מעוניינים.


3. גם אם אתה מבוגר אל תתייאש רבים התחתנו מבוגרים וחיו באושר. לכל אחד יש זיווג משלו, אך לפעמים לוקח זמן רב עד שפוגשים אותו.


4. פעם אחת אדם פנה לרב וסיפר לו שהוא מאד מודאג כי הוא פוטר מעבודתו. שאל אותו הרב - על מה הדאגה? לא שמעתי שהקב"ה התפטר...
אנחנו לא לבד בעולם הזה, הקב"ה רוצה שנתחתן ובעזרתו נצליח להתגבר על הקשיים שבדרך.


5. כל הצעה מקרבת - כל שידוך וכל הצעה מקרבת את הזיווג האמיתי, לפעמים כתוב בשמים כמה הצעות אדם צריך לעבור עד שימצא את בן זוגו הראוי לו, ולכן אין להצטער על שידוך שלא "הלך" כי בעצם הוא כן הלך, כי הוא קירב אותך לזיווגך האמיתי.

 

6. הזיווג המיועד - לכל נשמה מיועדת נשמה אחרת, אבל גם אם אדם על ידי סיבות מסוימות דחה את זיווגו המיועד לו, ה' לא עוזב אותו, הכל מושגח ויש לך בן זוג חלופי המיועד לך לפי מצבך העכשווי, לכן לעולם אין להתייאש  ואלוקים רב חסד שאוהב אותך ומעוניין בהצלחתך.


7. סיבות לעיכובים - יתכן שבשמים מתעכבת מציאת הזיווג בגלל:
א. יתכן שבן הזוג המיועד לך, צריך להתחזק ולהיות יותר זך במידות טובות או ביראת שמים, כדי לזכות בך, וכן להיפך.
ב. יתכן שאתה או בן זוגך (או הוריכם) צריכים להרוויח כמות כסף או משרה מסוימת שתקל על בניית ביתכם בעתיד.
יתכן שאתה או בן זוגך לעתיד צריכים לעבור כמה מקרים, ניסיונות, מסקנות, ותובנות שיועילו לכם לבניית הבית המשותף.
ג. כל דבר שבא בקלות הולך בקלות, יתכן שהעיכוב הוא כדי שכשתזכה בקרוב לבן זוג, תעריך את המתנה הנפלאה ולא תזלזל במתנה שאלוקים שלח לך.


8. אח צעיר לפני המבוגר: אם יש לך אח או אחות שגדולים ממך ועדיין לא התחתנו, אין לך להימנע מלחפש את זיווגך. זה שאחיך הגדול עדיין לא קיים את המצווה זה לא צריך למנוע אותך מלחפש ולמצוא את זיווגך.
כמובן שמומלץ שתבקש רשות ומחילה מאחיך (או מאחותך) אבל לב יודע צרת נפשו ואדם יכול להיכשל בהרבה מכשולות ללא נישואין ולכן בקש מחילה מאחיך וחפש את זיווגך, ואדרבה יתכן שבזכות המחילה שלו הוא יזכה ש"יזרזו" לו מהשמים את זיווגו.

 

9.א. חוזרים בתשובה: אין צורך להימנע מלהיפגש ולהינשא לחוזרים בתשובה, כיום רואים אלפים של בעלי תשובה יראי שמים שמקימים בתים לתפארת וכלל גדול שאין התורה עוברת בירושה. גם אין לחשוש שיחזרו בשאלה כי הם כבר היו שם ומכירים הכל. אבל גם לזוגות דומים מבחינת שמירת מצוות אין ערובה לכלום, והכל יכול להשתנות.

מה שחשוב זאת האהבה ביניכם. על הבדלים של דת תמיד אפשר לגשר. יש המון זוגות שאחד שומר שבת אחד לא, זה לא מונע מהם להקים בית ומשפחה לתפארת ומלאה אהבה.

 

9.ב. חוזרים בשאלה: אין צורך להימנע מלהיפגש ולהינשא לחוזרים בשאלה, נכון שיש להם עולם מלא תכנים שאין לך ולך יש עולם מלא תכנים שאין לו. בשביל זה מתחתנים, כדי להשלים אחד את השני ולבנות יחד בנין שלם. אם יש לך חששות נוספים קראו את הסעיף הקודם (9.א).


10. מבוגרת - אין שום מניעה להתחתן עם בחורה מבוגרת ממך. אומרים שבת-קול יוצאת ארבעים יום לפני יצירת הוולד ומכריזה איזו בת מיועדת לך. אותה בת-קול יכולה גם לזווג לך בת שכבר נולדה (או בשבילך, בן שעוד לא בא לעולם). אז אם כך הוחלט בשמיים ואתה לא תסכים לצאת עם בחורות יותר גדולות ממך איך תמצא את בת זוגתך? הרי בשמיים אמרו שהיא תהיה יותר גדולה ממך! מה שחשוב זה מידות טובות, השקפה מתאימה, ניצנים של אהבה וקשר ביניכם.


11. חפשו את האבידה - אל תחכו שבן הזוג ידפוק על דלת ביתכם או יצלצל בטלפון כדי להתחתן אתך, פעלו אתם, בררו, בדקו.

 

חז"ל משווים את החיפוש אחר בת הזוג כמו אדם שאבד לו אבידה, הרי בסיפור מעשה בראשית מסופר שהקב"ה לקח צלע מאדם הראשון ומהצלע הזאת ברא את חווה אשתו. לכן דרך העולם הוא שהגבר מחזר אחרי האשה ולא האשה מחזרת אחרי הגבר. זה בגלל שהוא איבד את הצלע שלו ודרך העולם הוא שאדם מחזר אחרי אבידתו ולא שאבידתו מחזרת אחרי בעלה.

 

 וכמו שהמאבד לא יושב בבית אלא משתדל לחפש את אבידתו, כך בחיפוש בת הזוג האדם צריך לפעול ולהשתדל למצוא את בת זוגו, יש לעשות השתדלות הראויה על ידי פנייה לשדכנים ושדכניות מתאימים, כמוכן  אתה ואת לא צריכים להתבייש ולומר לחברים, קרובי משפחה שיעזרו לך בחיפוש.


כמובן שלא צריך להגזים אבל ההשתדלות בזה היא ראויה, כי לפעמים נגזר על האדם שדווקא על ידי השתדלות הוא יזכה לזיווגו האמיתי.