אנו חושבים שאהבה היא עניין רגשי ורומנטי. טוב אולי זה לא הכי אידאלי אבל אנו רגילים לחשוב שהאהבה מונעת ופועלת מתוך חפץ התאווה.

התאווה שקיימת בין איש לאשה גורמת לרגש האהבה להופיע כאשר אנו נפגשים אם נשמה תואמת.

 

זה אולי נכון אבל האהבה מתחילה באות-א' ותאווה מתחילה באות-ת'  מה שאומר שמבחינת השפה לא רק שהם לא קרובות הן גם רחוקות כמו מזרח ומערב.

ולא רק זה אהבה היא כמו אחדות שניהן מתחילות באות א' ואין כמו אחדות כדי לבטא את הקשר שבין איש לאשתו.

 

כל זה בעוד התאווה מוציאה את האדם מהעולם כדברי חז"ל ומי שמתחיל בתאווה ובאות ת' מסיים באות ת' במוות.

 

התורה מצווה אותנו שלוש פעמים על מצוות האהבה:

 

  • 1. ואהבת את ה' אלוקיך

2. ואהבת לרעך כמוך

3. ואהבתם את הגר, כי גרים הייתם בארץ מצרים

 

חז"ל מגדירים את מצוות האהבה בין איש לאשתו כך: "האוהב את אשתו כגופו, והמכבדה יותר מגופו... עליו הכתוב אומר: 'וידעת כי שלום אהלך'"

 

אין סוף לגורמים היכולים להפריע לבעל לאהוב את אשתו, וטבע העולם הוא שהאהבה עצמה דואכת וגם מתוספים ויכוחים ומריבות קטנות שמאיבים את היחס ואת האהבה שבין איש לאשתו, והאהבה נדחקת לקרן זווית.

 

ועוד, יש ציווים בתורה שהם ברורים. שהם מגיעים מעולם המעשי והשכלי, לעשות כך או לעשות אחרת. אבל כאן אנו נפגשים על ציווי שהוא בא מתוך הרגש.

ומה לעשות לפעמים הרגש שלנו משתלט עלינו לחלוטין. הרבה יותר קל לשלוט על השכל מאשר לשלוט על הרגש, זה דורש מאמץ עילאי והבעיה היותר קשה הוא שזה צריך להיות תמידי. והרגש כידוע הוא הפכפך.

 

אז מה עושים? מצד אחד האהבה נשחקת, מצד שני יש ציווי לאהוב בעזרת הרגש ההפכפך הזה של האדם.

ועוד שאלה, איך זה בכלל ייתכן שהתורה מצווה אותנו את זה? אי אפשר לצוות לאדם דבר שהוא כולו רגשי.

 

מכאן מגיעים למסקנה אחת יחידה וברורה כחמה, תשובה לשאלה שכל הפילוסופים והוגי דעות בעולם חיפשו אותה"מהי אהבה?":

האהבה שעליה מדברת התורה, האהבה האידאלית העליונה הזאת שאינה תלויה בדבר לא נובעת מעיקרה מתוך הרגש, אלא מתוך השכל והדעת.

 

אהבה אינה מגיעה סתם על פי מראה פנים או עניין חיצוני אחר, זה אולי יכול להתחיל משם אבל לא יכול להימשך שם לנצח כי אז זה יגמר במוות כמו ששלמה המלך מזהיר אותנו: "מוצא אני מר ממות את האשה". אהבה כזו שאינה משתכללת ועולה למדרגת השכל ונשארת ברובד הנמוך של הרגש שהדליק אותה קרובה יותר לתאווה שהזכרנו קודם הבאה לו לאדם בעל כורחו. לעומתה, אהבה באה מתוך עבודה גדולה והשקעה שאותה אנו נדרשים להשקיע בשכל היא אהבה אמיתית שמביאה בסופה לאחדות ולאהבת אמת.

 

כדי להבין את העניין נראה את משל המכונית. כל אחד יודע שכדי לנסוע במכונית צריך מנוע והגה (לכוון את הגלגלים).

תארו עכשיו לעצמכם מכונית עם מנוע אבל בלי הגה. לאן המכונית הזאת תגיע? יש לה כוח עצום, המון כוחות סוס, בולדוזר. אבל בלי הגה המכונית הזאת תעשה הרס אין סופי ליושבים בתוך המכונית בפנים ולאלה שנמצאים מחוצה לה.

לעומת זאת מכונית עם הגה אבל בלי מנוע. מה תכליתה, לאן תגיע? זאת מכונית לילדים, יש בגן משחקים מכוניות כאילו, הילדים יושבים אחד מאחורי השני ומסובבים את ההגה. אבל לאן הם מגיעים? לשום מקום, הם תקועים עמוק בקרקע.

 

הרגש הוא המנוע, יש לו כוחות עצומים. האהבה הראשונית שבאה עם הרגש היא ההצתה של המכונית, הלחיצה הראשונה על דוושת הגז.

אבל בלי השכל ששולט על ההגה ומכוון את המכונית היא תגיע לאבדון.

 

אז מה אפשר לעשות כדי לכוון את מכונית האהבה שלנו לחוף מבטחים?
כפי שלמדנו במשל המכונית, הדרך לנסיעה בטוחה היא כמובן להושיב נהג רגוע אשר מחשבתו נינוחה ופנויה במסלול הנסיעה ובכביש הניצב מולו בלבד.

 

מצוות אהבה מוטלת עלינו ומצווה אותנו לאהוב. לאהוב את אלוקים, לאהוב את הגר ולאהוב את רעך.

ומי הוא "רעך" הקרוב אליך ביותר אם לא אשתך או בעלך?

 

ואם נשאל, כיצד? הרי הכל טוב ויפה בתחילת הנסיעה אבל עכשיו אנחנו עייפים מהדרך ומלאים התמרמרות כלפי האשה והילדים, ואיך נחזור לאהוב כמו בתחילת הדרך?הרי אי אפשר לחזור אחורה.  

 

התשובה היא: עבודה, עבודה, עבודה.


העבודה הראשונה היא לשבת עם עצמך ולחשוב. לחשוב על הסגולות הטובות של אשתך, את נקודות האור שיש בה (זה מזכיר לי את האלבום החדש והמשובח של שולי רנד "נקודה טובה", מעולה).

 

 

נקודה טובה / שולי רנד

 

אחות קטנה נפש תאומה
חכי עוד רגע עוד מעט
יש שכר לפעולתך
הנה הוא קם ואליך הולך
חכי עוד רגע כי רק את..

 

גם אני בוכה איתך
וכמוך מצפה..
אז חכי עוד רגע עוד מעט

הנה הוא בא מנחמך
שמעי איך הוא אליך הולך
חכי עוד רגע
כי רק את..

 

תמיד ידעת למצוא בי
עוד קצת אור שממני נעלם
נקודה טובה ועוד נקודה טובה
ועוד מעט ואין רשע
התבוננת על מקומו
ואיננו..

 

הן תמיד השכלת לשמוע
את השיר שלנו שכמעט נדם
נקודה טובה ועוד נקודה טובה
ועוד מעט הנה הוא בא
התבוננת על מקומו..
והננו..

 

אחות קטנה
עלי בכי אמונה
חכי עוד רגע
עוד מעט..
הנה הוא בא
מנחמך...
הטהרי השמיעי קולך
פתחי עינייך
לאט..

     

 

בעזרת כל הנקודות הטובות הללו, נקודות האור, רגעי השמחה, העזרה, והאהבה. הסתכלות  והתבוננות בהם לעומק והבנה איך אשתך משפיעה עליך מאוד לטובה בכל דרכי החיים. נקודה טובה אחרי נקודה טובה, ועוד אחת. יביאו אותך לפורפורציות הנכונות לגבי כל נקודות החושך והתרעומת. ובמבט אמיתי ושכלי רואים שאלו הן בסופו של דבר נקודות קטנות אשר אפשר לפתור בשיחה נינוחה על כוס קפה, וכאשר כל אחד בא איש לקראת רעהו מתגמדים כל הנקודות המפריעות הללו, ובהושטת יד עוזרת וסיוע אחד לשני גם נעלמים לגמרי. ועולים כך מדרגה אחר מדרגה אל-על במסילת האהבה. 

 

אז חוזרת ההרגשה הנפשית האמיתית, המלווה בשכל ישר, המראה לנו כמה אנו מתאימים איש לרעהו וכמה צדק הקב"ה כאשר הביאנו להקים יחדיו בית ומשפחה. זה הבסיס והמסלול לצמיחה קבועה של האהבה בבית.

 

כפי שרמזנו בהתחלה עבודה זו על הרגש היא עבודה תמידית, פעולה מתמדת, ללא הפסקות וקיטועים. צריך כל הזמן לעבוד על הרגש ולהוליך אותו בעזרת השכל.

אם לרגע אחד הנהג לא ישים לב הרכב יכול לצאת ולפרוץ מהמסלול הנכון והישר וליפול. מספיקה מעידה אחת.

 

לכן צריך כל הזמן לעמוד על המשמר ולשמור שלא נאבד כל מה שהישגנו עד הנה. לקום כל יום בבוקר ולחשוב על הקשר הטוב ביניכם, ולצד מחשבה זו להוסיף פתרונות ל"פכים הקטנים" המעכבים את האהבה. מחשבות חיוביות אלה דוחות כל רעיון על טעות בבחירה או חלילה על פירוק המשפחה.

 

העצמת האהבה בין בעל לאשתו בונה את האהבה בין אדם לילדיו ומתוך כך, כל האווירה בבית הופכת להיות אווירה חיובית: כל אחד מבני הבית רוצה בטובתו של חברו, וגם הילדים קולטים רוח זו וגדלים מתוך בריאות נפשית ויציבות של שמחה.

 

בהצלחה,

ונסיעה טובה.